Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2022-02-09 12:33:52
Powrót do projektu

Domowa opieka dla kobiet ciężarnych

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
ogólnomiejski
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
System działa w całym kraju
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Proponuję wprowadzenie systemu profesjonalnej domowej opieki dla kobiet ciężarnych - Carebits. Polega to na tym, że każda kobieta w ciąży po 30 tygodniu i do porodu otrzymuje telemedyczny kardiotokograf (KTG) oraz dostęp do całodobowego Centrum Monitoringu Położniczego.
Opis projektu:
Proponuję wprowadzenie systemu profesjonalnej domowej opieki dla kobiet ciężarnych - Carebits. Polega to na tym, że każda kobieta w ciąży po 30 tygodniu i do porodu otrzymuje telemedyczny kardiotokograf (KTG) oraz dostęp do całodobowego Centrum Monitoringu Położniczego. Za pomocą Systemu ciężarna w domu wykonuje podstawowe badania prenatalne, w ciągu kilku do kilkunastu minut otrzymuje pełną analizę dobrostanu płodu wraz z autoryzacją lekarza/położnej.W przypadku wykrycia nieprawidłowości, personel medyczny niezwłocznie się kontaktuje z pacjentką i zaleca stosowne kroki, łącznie z wezwaniem pogotowia. W roku 2021 zostało uratowanych 63 dzieci w zagrożeniach bezpośrednich oraz kilkaset dzieci urodziło się zdrowych dzięki temu że System na czas wykrył niedotlenienie.Największe zalety dla ciężarnej: jest pod stałą, całodobową opieką profesjonalistów we własnym domu, ma do dyspozycji nieograniczoną liczbę badań, dostęp do infolinii z lekarzami i położnymi, unika zbędnych wizyt w szpitalach podczas pandemii.System posiada wszelkie unijne certyfikaty jako urządzenie medyczne, jest zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, posiada najwyższą ocenę i rekomendację Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, rekomendację Konsultanta Krajowego w dziedzinie ginekologii Prof. Dr hab. n. med. Krzysztofa Czajkowskiego, rekomendację Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej Prof. dr hab. n. med. Jarosława Kalinki rekomendację Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników Prof. dr hab. n. med. Huberta Hurasa oraz poparcie innych znakomitych lekarzy, nie tylko w Polsce.System uzyskał najwyższą ocenę Komisji Europejskiej i jest rekomendowany przez polskie MZS na rynkach zagranicznych - https://www.gov.pl/web/diplomacy/sigmafon-ctg-system-by-med-systems-ltdWarto też dodać że koszty wdrożenia są bardzo niskie, System z powodzeniem działa w wielu samorządach - Sopot, Garwolin, Stare Babice, Rzeszów, Bydgoszcz, Krotoszyn. W styczniu - lutym zostanie wprowadzony w kilkunastu innych.Prezentacja Systemu - https://storage.carebits-services.com/s/ffKytrn4dqlirmD

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Zdalną opieką położniczą powinno się objąć przede wszystkim ciąże zagrożone, statystycznie jest to 30% wszystkich ciąż. Szacunkowo dla dzielnicy Wola będzie to ok. 480 osób.
Uzasadnienie realizacji projektu:
Najbardziej istotnym problemem w trzecim trymestrze ciąży jest konieczność zapewnienia stałej opieki medycznej wszystkim pacjentkom a szczególnie tym z grupy wysokiego ryzyka (wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, cukrzyca, nadciśnienie indukowane ciążą, obciążony wywiad położniczy itp.).

Obecnie oznacza to konieczność hospitalizacji pacjentek nawet w przypadku, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia zdrowia, co generuje znaczne i nieuzasadnione koszty a także wprowadza dyskomfort psychiczny hospitalizowanych. Ponadto zarówno liczba łóżek jak i wyposażenie aparaturowe są w polskich szpitalach ciągle niewystarczające.Odpowiedzią jest zdalny monitoring położniczy Carebits:

Ratowanie życia i zdrowia noworodków;

Chronimy przyszłe mamy przez COVID-19;

Profilaktyka chorób związanych z niedotlenieniem;

Całodobowa opieka doświadczonej kadry medycznej;

Natychmiastowa reakcja personelu w przypadku wykrycia nieprawidłowości;

Kilkaset uratowanych dzieci w 2021 roku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • pomoc społeczna
  • Zdrowie
  • profilaktyka
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • Kobiety w ciąży

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
480 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki