Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Bemowo - zmiany z 2016-04-12 10:27:18
Powrót do projektu

Rodzinna rekreacja w Parku Górczewska: bezpieczne trampoliny i huśtawka rodzinna

status:


Projekt ma na celu rozwój potencjału Parku Górczewska jako ulubionego miejsca rekreacji dla najmłodszych mieszkańców Bemowa. Huśtawka rodzinna sprawi, że plac zabaw stanie się bardziej atrakcyjny i przystosowany do aktywnego spędzania czasu. Umiejscowione nisko nad ziemią trampoliny pozwolą dzieciom skakać bezpiecznie i mogą zastąpić komercyjne trampoliny psujące walory estetyczne krajobrazu.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.906682014465
szerokość geograficzna: 52.233319274593

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Park Górczewska

Istotne informacje o lokalizacji

Warto rozważyć okolicę placu zabaw i linarium.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • inna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Park Górczewska jest miejscem ogólnodostępnym dla mieszkańców Bemowa, tak więc wszelkie udogodnienia i atrakcje na jego terenie pozostają do ich dyspozycji. Dzieci i rodziny są najliczniej reprezentowaną w tym miejscu częścią społeczności lokalnej, tak więc warto ulepszać park wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jego bywalców. Korzystanie z huśtawki i trampoliny będzie bezpłatne, co poprawi obecną sytuację, gdzie korzystanie z trampolin odbywa się na zasadach komercyjnych.


Pełny opis projektu

Projekt ma na celu dalszy rozwój potencjału Parku Górczewska jako ulubionego miejsca rekreacji dla najmłodszych mieszkańców Bemowa. Huśtawka rodzinna sprawi, że plac zabaw stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny i przystosowany do wspólnego aktywnego spędzania czasu dla rodzin z dziećmi. Umiejscowione nisko nad ziemią trampoliny pozwolą dzieciom w różnym wieku skakać bezpiecznie i korzystać z tej ulubionej przez nie formy rekreacji na świeżym powietrzu. Mogą one również zastąpić komercyjne trampoliny psujące obecnie w znacznym stopniu walory estetyczne krajobrazu. Opłaty za tę rozrywkę stanowią natomiast ograniczenie w dostępności dla wielu rodzin, co rozumieją najlepiej rodzice małych dzieci przechodząc z nimi kilka razy dziennie w okolicach płatnych trampolin. Rekreacja tego typu dobrze wpłynie na rozwój ruchowy dzieci, które będą tu mogły bezpiecznie i aktywnie spędzać wolny czas. Jest to jednocześnie rodzinna forma rekreacji, ponieważ dorośli mogą z niej korzystać razem z dziećmi.

Proponowane typy huśtawek: przystosowane do wspólnej zabawy osoby dorosłej i dziecka. Rekomendowany jest typ huśtawki jak na zdj 1, ponieważ jest ona przystosowana nawet dla najmłodszych dzieci (poniżej 5. roku życia). Alternatywnie huśtawka typu bocianie gniazdo (zdj 2, 3 i 4). Jako że koszt huśtawki typu bocianie gniazdo jest niższy, można rozważyć zakup w ramach budżetu projektu 2 takich huśtawek i umiejscowienie ich w dwóch punktach parku np. w okolicach placu zabaw i w pobliżu linarium.

Trampoliny: proponujemy zakup 6 trampolin ziemnych, ułożonych jedna obok drugiej w bezpiecznych odstępach (tak jak pokazują załączone zdjęcia).


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Park Górczewska oferuje najmłodszym mieszkańcom Bemowa plac zabaw, gdzie dzieci bawią się samodzielnie na sprzętach dostosowanych głównie dla dzieci powyżej 3 roku życia. Najmłodsze dzieci nie mają swojego miejsca do aktywnej zabawy, tak więc huśtawka rodzinna będzie odpowiadała na tę potrzebę. Poza tym jest oryginalnym rozwiązaniem, co wyróżni nasz park spośród innych miejskich parków. Trampoliny są również propozycją, która świetnie sprawdzi się w plenerze i zwiększy atrakcyjność parku. Są estetycznym rozwiązaniem, które wkomponuje się w krajobraz. Rozwiązanie tego typu funkcjonuje w innych miastach w Europie (np. w Kopenhadze).


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt huśtawki zależnie od typu: maks. 5000 PLN

Montaż: 3000 PLN

16 m. kw.nawierzchni poliuretanowej 60 mm: 16x450 PLN= 7200 PLN

Trampoliny ziemne: 10000 PLN

Koszt przygotowania miejsca pod trampoliny: 2000 PLN


Całkowity koszt projektu: 27 200,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • trampolina (1024x695).jpg
  • trampoliny au.jpg