Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2016-03-18 09:21:27
Powrót do projektu

BEZPIECZNA WOLANKA - KURS SAMOOBRONY DLA MIESZKANEK WOLI - MŁYNOWA

status:


Bezpłatne zajęcia samoobrony dla kobiet mieszkających na terenie Woli - mieszkanek Młynowa w ramach projektu BEZPIECZNA WOLANKA to kompleksowy program, którego 5 cykli szkoleń, których celem jest zwiększenie świadomości kobiet w różnym wieku oraz ich poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym. Kursantki dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki oraz jak interpretować zachowanie napastnika.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.959555059671
szerokość geograficzna: 52.243306456294

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Lokalny , Wola


Lokalizacja projektu

ul. Zawiszy 13

Istotne informacje o lokalizacji

Budynek I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" przy ulicy Zawiszy 13


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • sport
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Bezpłatne zajęcia samoobrony dla kobiet dedykowane są dla młodzieży od 16 roku życia, dorosłych dorosłym oraz seniorówseniorom. Mogą wziąć w nim udział dziewczęta i kobiety (grupy z podziałem na wiek). Seminaria teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne będą odbywały się w grupach max. 20-osobowych w pięciu dwumiesięcznych cyklach przez 40 tygodni w dni powszednie - 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny z pominięciem ferii, wakacji oraz świąt. Zajęcia prowadzone będą w godzinach wieczornych dopasowanych do potrzeb lokalnej społeczności, czyli umożliwiających uczestnictwo osób uczących się i/lub pracujących.


Pełny opis projektu

Samoobrona nie jest tylko umiejętnością obrony czy walki. To przede wszystkim umiejętność wykrywania zagrożenia i odpowiedniego reagowania na nie. Znajomość technik samoobrony przez kobiety znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa oraz wykształci niezbędne odruchy, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie lub wyjście z niebezpiecznej sytuacji.

W projekcie BEZPIECZNA WOLANKA panie dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki, jak interpretować zachowanie napastnika itd. W toku całego szkolenia szkoleń kursantki uzyskają odpowiedzi na wszelkie nurtujące je pytania i rozwiane zostaną wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Część praktyczna zajęć teoretyczna będzie wstępem do każdych zajęć i potrwa pół godziny, natomiast praktyczna część potrwa godzinę oraz nauczy kobiety prawidłowych reakcji i odruchów. Zaprezentowane zostaną Dwóch instruktorów prowadzących zajęcia najpierw zaprezentuje sytuacje mogące mieć odzwierciedlenie w codziennym życiu. Panie nauczą Następnie panie będą uczyć się uwalniać z różnych obchwytów tułowia, chwytów za nadgarstki, duszenia, szarpania za ubrania czy za włosy, a nawet poznają podstawowe zasady obrony przed atakiem nożem i bronią palną. Podjęty zostanie także temat przemocy seksualnej oraz gwałtu. Zakłada się, że zajęcia będą poprowadzone

Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem, którzy mieli styczność z różnymi sztukami, sportami i systemami walki w swojej karierze zawodowej. W zajęciach będą mogły wziąć udział wszystkie dziewczęta i kobiety, które ukończyły 16 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Każdy cykl zajęć będzie trwał 8 tygodni, co pozwoli kursantkom zaznajomić się z tematami oraz przećwiczyć scenariusze niebezpiecznych sytuacji. Każdy 2-miesięczny cykl będzie skierowany do innej grupy wiekowej (16-25 lat, 26-35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat, wiek 56+). Dzięki temu tematyka zajęć będzie bardzo dopasowana, a w grupach 20-osobowych kursantki będą czuły się swobodniej. W projekcie przewidziano utworzenie , wydanie i wydruk informatora, który będzie stanowił kompendium wiedzy zdobytej na szkoleniu (także w wersji elektronicznej).

Bezpłatne zajęcia będą interesującą formą aktywizacji i integracji mieszkanek Woli - Młynowa oraz ciekawą możliwością spędzenia wolnego czasu niezależnie od pogody czy pory roku.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt BEZPIECZNA WOLANKA jest odpowiedzią na potrzeby mieszkanek Woli. Uczestnictwo w zajęciach zwiększy świadomość kobiet, poczucie bezpieczeństwa oraz pozytywnie wpłynie na integrację mieszkanek. Na zajęcia będą mogły przychodzić koleżanki, siostry, mamy z córkami, wnuczki z babciami, co zjednoczy pokolenia, zacieśni więzy, poprawi wzajemne kontakty, a także pozwoli poznać inne kobiety mieszkające w okolicy. Nie każda "Wolanka" może wziąć udział w płatnym kursie samoobrony z racji wysokich cen zajęć. Niniejszy projekt daje możliwość bezpłatnego skorzystania z profesjonalnych zajęć i porad bez względu na status społeczny. Dzięki temu kobiety poszerzą wiedzę o cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowychWynajem sali gimnastycznej - 50 zł / godzinę (40 tygodni, 1,5 h, 2 razy w tygodniu) = 6 000 zł

Wynagrodzenie trenera - 80 120 zł / godzinę (40 tygodni, 1 ,5 h, 2 razy w tygodniu) = 9 600 zł

Wynagrodzenie instruktora/wykładowcy - 60 zł / godzinę (40 tygodni, 1,5 h, 2 razy w tygodniu) = 7 200 zł Zakup sprzętu treningowego (10 x gumowe ćwiczebne noże, 5 x gumowe ćwiczebne pistolety, 10 x tarcze bokserskie, 5 x tarcze do kopnięć) = 1 800 zł Artykuły biurowe = 300

Ubezpieczenie NNW = 1 200 zł

Koszty koordynacji, obsługi księgowej, biurowe = 3000

Reklama (plakaty, ogłoszenia, ulotki) = 700 zł

Informator dla uczestniczek (wykonanie zdjęć, zredagowanie, wydruk 50 ok. 150 sztuk) = 1 2 000 zł


Całkowity koszt projektu: 26 60023 700,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki