Koordynator w dzielnicy Wola - zmiany z 2016-04-04 11:53:22
Powrót do projektu

BEZPIECZNA WOLANKA - KURS SAMOOBRONY DLA MIESZKANEK WOLI - MŁYNOWA

status:


Bezpłatne zajęcia samoobrony dla mieszkanek Młynowa w ramach projektu BEZPIECZNA WOLANKA to 5 cykli szkoleń, których celem jest zwiększenie świadomości kobiet w różnym wieku oraz ich poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym. Kursantki dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki oraz jak interpretować zachowanie napastnika.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.959555059671
szerokość geograficzna: 52.243306456294

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Lokalny , Wola


Lokalizacja projektu

ul. Zawiszy 13

Istotne informacje o lokalizacji

Budynek I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" przy ulicy Zawiszy 13


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • sport
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Bezpłatne zajęcia samoobrony dla kobiet dedykowane są młodzieży od 16 roku życia, dorosłym oraz seniorom. Mogą wziąć w nim udział dziewczęta i kobiety (grupy z podziałem na wiek). Seminaria teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne będą odbywały się w grupach max. 20-osobowych w pięciu dwumiesięcznych cyklach przez 40 tygodni w dni powszednie - 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny z pominięciem ferii, wakacji oraz świąt. Zajęcia prowadzone będą w godzinach wieczornych dopasowanych do potrzeb lokalnej społeczności, czyli umożliwiających uczestnictwo osób uczących się i/lub pracujących.


Pełny opis projektu

Samoobrona nie jest tylko umiejętnością obrony czy walki. To przede wszystkim umiejętność wykrywania zagrożenia i odpowiedniego reagowania na nie. Znajomość technik samoobrony przez kobiety znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa oraz wykształci niezbędne odruchy, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie lub wyjście z niebezpiecznej sytuacji.

W projekcie BEZPIECZNA WOLANKA panie dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki, jak interpretować zachowanie napastnika. W toku szkoleń kursantki uzyskają odpowiedzi na wszelkie nurtujące je pytania i rozwiane zostaną wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Część teoretyczna będzie wstępem do każdych zajęć i potrwa pół godziny, natomiast praktyczna część potrwa godzinę oraz nauczy kobiety prawidłowych reakcji i odruchów. Dwóch instruktorów prowadzących zajęcia najpierw zaprezentuje sytuacje mogące mieć odzwierciedlenie w codziennym życiu. Następnie panie będą uczyć się uwalniać z różnych obchwytów tułowia, chwytów za nadgarstki, duszenia, szarpania za ubrania czy za włosy, a nawet poznają podstawowe zasady obrony przed atakiem nożem i bronią palną. Podjęty zostanie także temat przemocy seksualnej oraz gwałtu.

Zakłada się, że zajęcia będą poprowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem, którzy mieli styczność z różnymi sztukami, sportami i systemami walki w swojej karierze zawodowej. W zajęciach będą mogły wziąć udział wszystkie dziewczęta i kobiety, które ukończyły 16 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Każdy cykl zajęć będzie trwał 8 tygodni, co pozwoli kursantkom zaznajomić się z tematami oraz przećwiczyć scenariusze niebezpiecznych sytuacji. Każdy 2-miesięczny cykl będzie skierowany do innej grupy wiekowej (16-25 lat, 26-35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat, wiek 56+), dzięki temu tematyka zajęć będzie bardzo dopasowana, a w grupach 20-osobowych kursantki będą czuły się swobodniej. W projekcie przewidziano utworzenie, wydanie i wydruk informatora, który będzie stanowił kompendium wiedzy zdobytej na szkoleniu (będzie także dostępny w wersji elektronicznej).

Bezpłatne zajęcia będą interesującą formą aktywizacji i integracji mieszkanek Woli - Młynowa oraz ciekawą możliwością spędzenia wolnego czasu niezależnie od pogody czy pory roku.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt BEZPIECZNA WOLANKA jest odpowiedzią na potrzeby mieszkanek Woli. Uczestnictwo w zajęciach zwiększy świadomość kobiet, poczucie bezpieczeństwa oraz pozytywnie wpłynie na integrację mieszkanek. Na zajęcia będą mogły przychodzić koleżanki, siostry, mamy z córkami, wnuczki z babciami, co zjednoczy pokolenia, zacieśni więzy, poprawi wzajemne kontakty, a także pozwoli poznać inne kobiety mieszkające w okolicy. Nie każda "Wolanka" może wziąć udział w płatnym kursie samoobrony z racji wysokich cen zajęć. Niniejszy projekt daje możliwość bezpłatnego skorzystania z profesjonalnych zajęć i porad bez względu na status społeczny. Dzięki temu kobiety poszerzą wiedzę o cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Wynajem sali gimnastycznej - 50 zł / godzinę (40 tygodni, 1,5 h, 2 razy w tygodniu) = 6 000 zł

Wynagrodzenie trenera - 80 zł / godzinę (40 tygodni, 1,5 h, 2 razy w tygodniu) = 9 600 zł

Wynagrodzenie instruktora/wykładowcy - 60 zł / godzinę (40 tygodni, 1,5 h, 2 razy w tygodniu) = 7 200 zł

Zakup sprzętu treningowego (10 x gumowe ćwiczebne noże, 5 x gumowe ćwiczebne pistolety, 10 x tarcze bokserskie, 5 x tarcze do kopnięć) = 1 800 zł

Artykuły biurowe = 300 zł

Reklama (plakaty, ogłoszenia, ulotki) = 700 zł

Informator dla uczestniczek (wykonanie zdjęć, zredagowanie, wydruk 50 sztuk) = 1 000 zł


Całkowity koszt projektu: 26 600,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki