Koordynator w dzielnicy Praga-Południe - zmiany z 2016-05-19 11:07:50
Powrót do projektu

Street Workout Park na Skwerku przy ul.Majdańskiej

status:


STREET WORKOUT to coraz popularniejsza forma spędzania aktywności fizycznej na zewnątrz, polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała na różnego rodzaju drążkach i poręczach. Poza aspektami sportowo rekreacyjnymi street Workout park spełnia również funkcję społeczną – integrując mieszkańców podczas wspólnych ćwiczeń.

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny , Praga-Południe


Lokalizacja projektu

Skwerek pomiędzy ulicami: Majdańska, Kruszewskiego, Krypska, Stocka

Istotne informacje o lokalizacji

Skwerek zlokalizowany jest pomiędzy ulicami, które są zagospodarowane dużymi kompleksami osiedlowymi (obecnie powstaje nowa inwestycja- apartamentowiec 5 piętrowy- róg Majdańskiej i Kruszewskiego) i pojedynczymi domkami wolno stojącymi.Jest to jedno z nielicznych, zielonych zakątków na Grochowie.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Nieogrodzony teren zrewitalizowanego skwerku pozwalałby korzystać ze street Wokout parku wszystkim bez ograniczeń czasowych.

Street workout to młoda, ale coraz bardziej popularna dyscyplina, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała, Ma ona szerokie zastosowanie jako trening siłowy w sportach walki czy atletyce. Na tego typu parku ludzie będę mogli zrobić swój indywidualny trening, nie wydając przy tym pieniędzy na profesjonalne siłownie czy fitness. Chodzi o podciąganie się na drążku z góry na dół, a z czasem dochodzą do tego różnego rodzaju triki, ewolucje. Trenujący człowiek nabiera siły, zwiększają się jego mięśnie.


Pełny opis projektu

Powstanie Street workout parku na skwerku byłoby świetnym uzupełnieniem zwycięskiego projektu Rewitalizacja skwerku przy ul. Majdańskiej i tworzył by z nim integralną całość. Projektowany street Workout park można by usytuować pomiędzy zrewitalizowanym boiskiem do koszykówki a ul. Kruszewskiego. Jest to duża przestrzeń, w którą idealnie wkomponowałby się plac treningowy o powierzchni 150 m2.

Street workout to ćwiczenia o charakterze siłowym, wykonywane przy użyciu elementów zabudowy miejskiej, np. murków, barierek, trzepaków, ławek, latarni itd. Zazwyczaj opierają się na kalistenice. Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej, w której do treningu wykorzystuje się masę własnego ciała. Najprostszym ćwiczeniem kalistenicznym jest pompka, jednak repertuar technik wykorzystywanych w street workout jest praktycznie nieograniczony. Najczęściej spotykane są podciągania, przysiady, brzuszki i wznosy nóg.

Samo określenie street workout (z angielskiego „uliczny trening”) funkcjonuje w popularnym obiegu od około 2009 roku, choć sport ten był znany już wcześniej, głównie w USA i krajach byłego Związku Radzieckiego. W Polsce powstało dotąd ponad 20 grup zrzeszających miłośników tego sportu.W skład zestawu wchodzą:

- 3 poręcze równoległe wysokie wolnostojące

- 2 poręcze równoległe niskie wolnostojące

- 2 plyoboxy

- 2 poręcze równoległe przykręcane do słupów 1,8*m+ Ø42,4*mm+

- ławka skośna z drabinką

- kółka gimnastyczne

- lina

- drabinka pionowa

- drabinka pozioma krótka z słupem rurowym (poledance)

- żmijka 2*m+

- drążek 1,2*m+ Ø26,9*m+ (giant)

- 10 drążków 1,2*m+ Ø33,7*mm+

- drążek 1,4*m+ Ø33,7*mm+

- drążek 1,6*m+ Ø33,7*mm+

- 2 drążki 2*m+ Ø33,7*mm+

- 2 słupy z mocowaniem kółek

- słup z mocowaniem liny

- 5 słupów 1,87*m+

- 2 słupy 2,17*m+

- 7 słupów 2,47*m+

- 2 słupy 2,77*m+

Projekt Street Workaut park to wspaniała inicjatywa, która byłaby właściwą alternatywą dla młodzieży (i nie tylko) do spędzania wolnego czasu. Proponowane usytuowanie projektu oraz dodatkowe zagospodarowanie pozostałej zielonej przestrzeni skwerku w postaci kilku nasadzeń, jeszcze bardziej przyczyni się do spostrzegania skwerku jako miejsca związanego ze sportem i rekreacją .


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projektowany Street workout park to nie tylko doskonała zabawa i trening na świeżym powietrzu ale również świetna lokalizacja spełniająca dopełnienie przestrzeni sportowo rekreacyjnej skwerku.

Sporty ekstremalne przyciągają coraz szersze rzesze młodzieży, rośnie liczba i poprawia się jakoś organizowanych zlotów, warsztatów i pokazów. Do przyśpieszenia rozwoju tych sportów niezbędne są specjalnie przygotowane place - Street workout parki, które są doskonałą alternatywą dla Młodzieży na spędzanie wolnego czasu. Mając miejsce do uprawiania sportu, młodzi ludzie nie będą sięgać po alkohol, papierosy czy inne używki. Na terenie street workout parku można organizować zloty, warsztaty i pokazy, które pomogłyby promować skwerek i okolice.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Całkowity koszt projektu: 107 522,00 zł

koszt wykonania projektu STREET WORKOUT

- komplet urządzeń - 45 665,00 zł cena brutto

- koszty wykonania w tym koszty:

a) tablica z regulaminem - 1.476 zł cena brutto

b) modernizacja nawierzchni mat gumowych (150m2) – 22 140,00 zł cena brutto

c) montaż z transportem 8 241,00 zł cena brutto- zagospodarowanie pozostałej zielonej przestrzeni skwerku w postaci kilku nasadzeń (urządzenie trawnika (13 PLN x 1000 m2=13000 PLN), łąki kwietne (5x400 PLN) , zasadzenie drzewek (6x2500 PLN) ): 30 000,00 Suma razem 107 522

projekt 5000,00 zł (cena brutto)


Całkowity koszt projektu: 107 112 522,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

eksploatacja 1800 zł/ rok


Całkowity koszt eksploatacji: 1 800,00 zł

Załączniki

  • Zał. C_poglądowy rysynek.docx