Miejskie Regały Książkowe - mobilne biblioteki
Lokalizacja na mapie
długość geograficzna: 20.895998775959szerokość geograficzna: 52.195574084863
Dzielnica
Ursus
Charakter projektu
Lokalny , Ursus
Lokalizacja projektu
2 Miejskie Regały Książkowe: 1) Biblioteka Publiczna w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 472) Biblioteka Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27 A
Istotne informacje o lokalizacji
2 Miejskie Regały Książkowe: 1) Biblioteka Publiczna w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47
2) Biblioteka Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27 A
Klasyfikacja projektu
- edukacja
- kultura
- przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu
- dzieci
- młodzież
- dorośli
Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Miejskie Regały Książkowe byłyby całkowicie dostępne dla wszystkich, nie wymagałaby żadnej rejestracji, i byłyby dostępne cały czas.
Pełny opis projektu
Projekt jest wzorowany na istniejących od ponad 3 lat w Poznaniu Miejskich Regałach Książkowych oraz na projekcie złożonym w BP 2015 "Wymień się książką na Ursynowie, czyli warszawska akcja bookcrossingowa" oraz funkcjonujących od wielu lat w bibliotekach publicznych Warszawy, Lublina, Krakowa, Wrocławia itp. regałach książkowych „Czytelnicy czytelnikom”
Ze względu na to, że placówki Biblioteki Publicznej w Ursusie skupiają ponad 18 tysięcy czytelników chcemy, żeby to środowisko było pierwszym adresatem projektu. Chodzi też o to, by książka jako dzieło sztuki była dostępna w miejscu, w którym jest otoczona szacunkiem i odpowiednim zainteresowaniem i które gwarantuje, że nie będzie postrzegana jako porzucony towar. Należy podkreślić, że w Bibliotece Publicznej w Ursusie nieformalna wymiana książek między czytelnikami odbywa się od wielu lat.
Zaowocowało to między innymi powstaniem Dyskusyjnych Klubów Książki w czterech placówkach Biblioteki.
W 2 lokalizacjach Ursusa Południowego powstaną Miejskie Regały Książkowe. Każdy regał może być inny, dostosowany do otoczenia, w którym ma się znaleźć. Wszystkie jednak będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dodatkowo skonstruowane tak, by chronić znajdujące się w nich książki przed niepożądanym wpływem warunków atmosferycznych. Regały będą opatrzone informacją jak z nich można korzystać - grafikami/naklejkami tłumaczącymi prosto zasadę działania bookcrossingu ("wymień się książką"). Stanęłyby w 2 lokalizacjach
Ideą regałów jest swobodna i w żaden sposób niesformalizowana wymiana książek. Na początek zostałoby zakupionych po kilka pozycji do MiRKów, dopóki mieszkańcy nie zapełniliby ich własnymi pozycjami i nie rozpoczęli wymieniania się książkami.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Książka w dalszym ciągu jest najpopularniejszą formą kontaktu z kulturą wysoką. Do dzielnicowych bibliotek publicznych w Warszawie należy ponad 40% mieszkańców a ilość wypożyczeń przekracza 7 milionów rocznie, co znacznie przewyższa ilość mieszkańców, którzy odwiedzili kina lub teatr w ciągu roku. Dzięki bibliotekom znacznie wzrosło zainteresowanie czytelnictwem elektronicznym.Stanowiska komputerowe w czytelniach bibliotek warszawskich są oblegane. Projekt Miejskie Regały Książkowe ma być dodatkowym urozmaiceniem oferty bibliotek i sprzyjać integracji środowiska czytelniczego.
Projekt powinien mieć pozytywny wpływ na ukulturalnienie Warszawy i jej mieszkańców poprzez promocję czytelnictwa i samego bookcrossingu. Podobne akcje dzielenia się książką, lecz na mniejszą skalę już działają w Polsce.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
Zakup 2 regałów: 4 000 zł
Koszt zakupu "początkowych" książek: 1 500 zł
Projekty modelu regałów terenowych: 700 zł
Projekt umiejscowienia regałów w przestrzeni miejskiej: 500 zł
Projekt infografiki i nalepki: 500 zł
Druk naklejek na regały: 1 000 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty bieżącej konserwacji będą włączone w działalność Biblioteki.