Autor projektu - zmiany z 2016-01-14 20:14:55
Powrót do projektu

ZEGAR ODLICZAJĄCY CZAS DO ZMIANY ŚWIATEŁ WZDŁUŻ ULICY WOLSKIE DO ALEI PRYMASA TYSIĄCLECIA

status:


Celem projektu jest zainstalowanie zegarów odliczających czas do zmiany świateł (sekundy). Zegary miałyby by być umieszczone przy sygnalizatorach świetlnych wzdłuż ulicy wolskiej, przez Kasprzaka, do Alei Prymasa Tysiąclecia, po obu stronach. Kolorem zielonym odliczałby się czas jaki pozostał na zielone światło, kolorem czerwonym odliczał by się czas do światła czerwonego.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.957064628601
szerokość geograficzna: 52.227635126933

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Lokalny , Wola


Lokalizacja projektu

WOLA:

Skrzyżowania wzdłuż ulicy Wolskiej i dalej Kasprzaka -

Fort Wola, Sowińskiego, Redutowa, Elekcyjna,/Ordona, Rondo Zdzisława Lubomirskiego/ Aleja Prymasa Tysiąclecia.ZGŁOSZONE JAKO ODDZIELNY PROJEKT NA BEMOWIE: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/1728?user=Skrzyżowania wzdłuż ulicy Połczyńskiej:

Nowolazurowa, Szeligowska, Rotundy/Tkaczy,Powstańców Śląskich/Dźwigowa

Istotne informacje o lokalizacji

Od skrzyżowania wzdłuż ulicy Wolskiej i dalej Kasprzaka:

Fort Wola, Sowińskiego, Redutowa, Elekcyjna,/Ordona, Rondo Zdzisława Lubomirskiego/ Aleja Prymasa Tysiąclecia.Zegary na ulicy Połczyńskiej zostały złożone w oddzielnym projekcie na Bemowie: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/1728?user=


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • seniorzy
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt ogólno dostępny przez cały rok dla wszystkich jadących ulicą wolską.


Pełny opis projektu

Celem projektu jest zainstalowanie zegarów odliczających czas do zmiany świateł (sekundy). Zegary miałyby by być umieszczone przy sygnalizatorach świetlnych wzdłuż ulicy Wolskiej i dalej Kasprzaka po obu stronach. Ulica Wolska prowadzi do autostrady A2, trasy na Poznań, Łódź. Kolorem zielonym odliczałby się czas jaki pozostał na zielone światło, kolorem czerwonym odliczał by się czas do zmiany światła czerwonego na zielone.BY OSIĄGNĄĆ ZAMIERZONY EFEKT ZEGARY WZDŁUŻ ULICY POŁCZYŃSKIEJ DO NOWOLAZUROWEJ ZOSTAŁY ZGŁOSZONE W ODZIELNYM PROJEKCIE.

TEN PROJEKT DOTYCZY TYLKO ŚWIATEŁ NA WOLI!Natężenie ruchu na tym odcinku cały czas rośnie ze względu na dojazd do autostrady A2, ruch do gmin ościennych oraz rozbudowujące się osiedla mieszkalne w okolicach Jana Kazimierza, czy Chrzanowa.Zegary przyczynią się do sprawniejszego ruszania z zielonego światła i poprawią przepustowość. Poprawią bezpieczeństwo, informując kierowcę ile czasu został na przejazd przez skrzyżowanie. Kierowcy jadący z większą prędkością nie będą zaskakiwani nagłą zmianą świateł, które zmusza do gwałtownego hamowania, będą mogli lepiej zaplanować i dostosować prędkość.Stojąc na czerwonym świetle kierowca będzie wiedział, czy zdąży zmienić płytę.

Kierowca znając czas do zmiany świateł nie będzie musiał trzymać nogi na sprzęgle, tylko będzie mógł zaciągnąć hamulec ręczny i np. sięgnąć coś z tylnego siedzenia, czy napić się wody.Rozwiązanie to jest popularne w wielu krajach zachodnich jak i wschodnich Europy, W PL, zegary świetlne stosuje się w Toruniu, Opolu, Zielonej Górze, Olsztynie, Wrocławiu. Czas na Warszawę!


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Poprawa bezpieczeństwa drogowego i przepustowości ruchu drogowego wzdłuż ulicy wolskiej i dalej Kasprzaka do alei Prymasa Tysiąclecia jest bardzo ważna ze względu na cały czas rosnące natężenie ruchu na tym odcinku. Mieszkańcy osiedli wzdłuż Wolskiej i Połczyńskiej jadąc w stronę Centrum rano, oraz wracając popołudniu stoją w coraz większych korkach. Sekundniki przy światłach drogowych poprawią przepustowość na całej długości i przyczynia się do zmniejszenia korków na tym odcinku.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Zielona Góra za 10 zegarów zapłaciła 1700zł za sztukę.

10 zegarów ( po 5 w każdą stronę) 1900 zł sztuka = 19 000zł

Montaż 6000zł


Całkowity koszt projektu: 24 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki