Koordynator w Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2016-05-12 01:12:09
Powrót do projektu

Ciepło pod kontrolą! :)

status:


Każda szkoła mierzy się z ogromnymi rachunkami za ogrzewanie, a jednym z powodów jest brak wystarczającej wiedzy dotyczącej poboru ciepła! Można to zmienić montując w każdej placówce monitoring, który pomoże w w efektywnym zarządzaniu szkołą. A z oszczędności, będzie można sfinansować inne ważne projekty! Szkoły zmniejszą emisję CO2! Same plusy!

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.016459465027
szerokość geograficzna: 52.200800068707

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny , Mokotów


Lokalizacja projektu

1. Zespół Szkół nr 61 im. Tadeusza Reytana - ul. Wiktorska 30/32

2. Gimnazjum nr 2 im. Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Przedszkole nr 69 - ul. Narbutta 65/71

3. LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego - ul.Narbutta 31

4. Przedszkole nr 144 "Zaczarowany Ołówek" - ul. Wiktorska 95/97

5. Szkoła Podstawowa nr 69 - ul. Wiktorska 73

6. Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juareza - Ludwika Narbutta 14,

7. XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego - Wiktorska 99,

Istotne informacje o lokalizacji

7 placówek oświatowych.


Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • inna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Na wprowadzeniu monitoringu skorzystają wszyscy mieszkańcy.

Po pierwsze zmniejszy się emisja CO2.

Po drugie obniżone zostaną rachunki za energię cieplną - za szkoły płacić trzeba, a optymalizując zużycie oszczędności można wykorzystać na ciekawe projekty i znów wszyscy zyskują.

Po trzeci - w szkołach będzie prawidłowa temperatura - dzieci nie będą ani zziębnięte ani przegrzane, więc nie będą chorować czyli rodzice nie będą chodzić na zwolnienia :)

Pomimo tego, że projekt planuje objęcie wsparciem 7 szkół z efektów projektu skorzystają wszyscy mieszkańcy dzielnicy (nie tylko obecni jej mieszkańcy, ale także przyszli). Nie tylko uczniowie szkół (obecne i przyszłe roczniki) i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy nie dydaktyczni pracujący w szkołach, ale także dzieci i dorośli przychodzący na różnego typu zajęcia/spotkania dodatkowe organizowane w szkołach. Zastosowanie monitoringu, zdobycie wiedzy w temacie oszczędnego zużywania energii cieplnej wpłyną w pozytywny sposób na życie szkolnej i lokalnej (tj. dzielnicowej) społeczności nie tylko w czasie trwania projektu, ale także po jego zakończeniu (np. zostaną ustalone procedury postępowania na terenie szkół, będą prowadzone regularne obserwacje, uczniowie/nauczyciele/pracownicy szkół/rodzice uczniów/mieszkańcy dzielnicy korzystający z budynku i terenów szkół przełożą zdobytą wiedzy na działania prowadzone w innych obszarach (również w warunkach domowych). W ten sposób projekt będzie spełniał kryterium ogólnodostępności.


Pełny opis projektu

Projekt polega na wdrożenie systemu monitoringu w placówkach oświatowych jako najtańszego sposobu uporządkowania stanu technicznego węzłów i kotłowni oraz profesjonalnego zweryfikowania zgłaszanych przez użytkowników problemów z ogrzewaniem obiektów i wytwarzaniem ciepłej wody użytkowej. W ramach projektu w 7 placówkach zostanie zainstalowany system integrujący wszystkie narzędzia pomiarowe i automatykę, który umożliwi zdalne zarządzanie. Dodatkowo każda placówka zostanie objęta rocznym monitoringiem i serwisem systemu.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Co zyskamy wprowadzając system zdalnego zarządzanie instalacją grzewczą w szkołach:

- stały monitoring pracy urządzeń grzewczych,

- zdalną regulację parametrów pracy instalacji wg. wymagań użytkownika obiektu, w zależności od zmieniających się warunków pogodowych – komfort cieplny użytkowników obiektu

- diagnozowanie nieprawidłowości pracy instalacji oraz powiadamianie o zaistniałych stanach alarmowych (zwiększenie bezpieczeństwa instalacji)

- obniżenie kosztów zużycia energii w budynkach

- ograniczenie emisji CO2Podobne monitoringi działają na Śródmieściu oraz Targówku, gdzie okazało się, że system się opłacał!


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Dla jednej placówki przewiduje się zakres prac:

- montażu systemu monitoringu parametrów pracy węzła cieplnego lub kotłowni umożliwiającego zdalny nadzór nad parametrami dostarczanego ciepła do budynku.

- monitoring i serwis systemu

Koszt dla jednej placówki montaż + roczna obsługa (monitoring z serwisem) : 27 tyś. złW kolejnych latach koszt ogranicza się do obsługi i serwisu systemu: ok. 500 zł/m-c bruttoW projekcie uwzględniony jest budżet na założenie monitoringu w 7 placówkach.


Całkowity koszt projektu: 189 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki