Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta - zmiany z 2016-04-19 15:24:50
Powrót do projektu

Sad owocowy z łąką - Pole Mokotowskie – EKO MIASTO

status:


Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnego sadu owocowego z łąka kwietną. Planujemy posadzić stare odmiany drzew owocowych i wysiać łąkę. Dzięki posadzeniu drzew owocowych i łąką miejskie trawniki mogą w ciągu kilku lat przekształcić się w miejsce przyjazne mieszkańcom i zwierzętom. Sad poprawi estetykę okolicy, dostarczy cienia i owoców.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.994320511818
szerokość geograficzna: 52.210942362595

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny , Ochota


Lokalizacja projektu

ulica Rokitnicka

Istotne informacje o lokalizacji

okolice Pubu Lolek


Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • dorośli
  • zwierzęta

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Jest on w pełni ogólnodostępny, ponieważ znajduję się w publicznej przestrzeni miejskiej. Nie przewidujemy tworzenia żadnych dodatkowych zasad dotyczących korzystania z projektu.


Pełny opis projektu

Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnego sadu owocowego o powierzchni około 500 m2 poprzez posadzenie 10 drzew owocowych starych odmian tj. jabłoń, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa. Teren sadu zostanie obsiany nasionami mieszanki łąkowej. Mamy nadzieję, że sad.stanie się domem dla ptaków, owadów i innych organizmów. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie. Sad owocowy odpowiednio dobranymi odmianami drzew i łąką kwietną jest dobrym sposobem do zagospodarowania miejsc gdzie nie istnieją jeszcze nasadzenia drzew i krzewów.Projekt zakłada konsultacje z ekspertem od sadów tradycyjnych. Wykonanie sadu według załączonych wytycznych.Dodatkowo w pobliżu sadu owocowego powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące  sadów. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne np: z PCV pokrytego folią antygrafiti , umocowana na stabilnym drewnianym, wkopywanym w podłoże słupie.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Miejskie sady owocowe są bardzo dobrą metodą zagospodarowania terenów miejskich gdzie nie występują nasadzenia drzew i krzewów. Dzięki posadzeniu drzew owocowych w ciągu kilku lat powstanie miejsce przyjazne ludziom i zwierzętom, które będzie dostarczać mieszkańcom owoców i zacienionego miejsca odpoczynku. Stanie się enklawą dla ptaków i owadów, gdzie znajdą one pożywienie i miejsce do życia. Drzewa owocowe dostarczają cienia w upalne dni, pięknie kwitną na wiosnę, liście części odmian przebarwiaj się na jesieni co sprawia, że drzewa te stają się bardzo atrakcyjne dla mieszkańców. Stare odmiany drzew owocowych są odporne na warunki atmosferyczne (np. niskie temperatury) i szkodniki.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1)Wykonanie sadu z 10 drzewami posadzonymi na powierzchni 500 m2, według wytycznych z załącznika.Konsultacje eksperckie dotyczące wyboru miejsca i rodzaju odmian drzew: 1000 złPrzygotowanie terenu:

Orka wyznaczonego terenu: 8 zł/m2

Wyrównanie terenu przy pomocy glebogryzarki: 5zł/m2

Nawożenie terenu kompostem z materiałem: 8 zł/m2

Wysiew łąki kwietnej (nasiona 50% traw/50% nasion roślin łąkowych, wysiew, wałowanie) 12 zł/m2Razem koszt za m2: 33 złKoszt przygotowania terenu: 33 zł/m2 x 500 m2 = 16 500 złUwaga: Silnie rosnące drzewa owocowe potrzebują do prawidłowego wzrostu około 50 m2 wolnej powierzchni. Drzewo o silnym wzroście powinny być posadzone w rozstawie nie mniejszej niż 6x8 metrów. Takie posadzenie drzew stworzy mozaikową kompozycję zmniejszającą potrzebę pielęgnacji drzew, jednocześnie dającą światło na łące.Nasadzenia:

Materiał nasadzeniowy 3-letni: 50 zł/sztukę

System mocowania drzew (3 paliki + taśma): 50 zł/sadzonkę

Kompost do podsypania jeden sadzonki (worek 50l): 12 zł/worek/sadzonkę

Podlewanie po posadzeniu 10 zł/sadzonkęKoszt nasadzeń: 122 zł/sadzonka x 10 sztuk = 1 220 złRazem koszt: 1 000 zł + 16 500 zł + 1 220 zł = 18. 720 zł2)Dwie tabliczki informacyjne, o wymiarze 50 cm x 60 cm wykonana z trwałego tworzywa, przymocowana na słupie, trwale umocowana na obszarze sadu. Na tablicy znajdzie się opracowany przez botanika tekst informacyjny.Razem koszt za sztukę wraz z montażem: 400 złRazem całkowity koszt: wykonanie sadu + 2x tabliczka – 19 520 zł


Całkowity koszt projektu: 19 520,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Sad owocowy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy raz w roku (po przekwitnięciu roślin) skosić łąkę, jeśli potrzeba wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew oraz zebrać opadłe owoce.

Szacunkowy koszt koszenia zabiegów pielęgnacyjnych i utylizacji spadów oceniany jest na 5 zł/m2 rocznie.Całkowity roczny koszt utrzymania sadu: 2 500 złDodatkowym kosztem jest utrzymanie tablic informacyjnych. Po trzech latach najprawdopodobniej potrzebna będzie ich wymiana – koszt 400 zł sztuka/3 lat.W okresie suszy może pojawić się dodatkowym kosztem jest podlewanie młodych drzew.


Całkowity koszt eksploatacji: 2 500,00 zł

Załączniki

  • Wykonanie i utrzymanie sadu owocowego.pdf
  • mapa sad pole mokotowskie.pdf
  • przykłady łąk miejskich.pdf