Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta - zmiany z 2016-04-18 11:58:48
Powrót do projektu

Kosmos na Puławskiej! By ursynowski odcinek ulicy Puławskiej stał się przyjaźniejszy mieszkańcom obsiewamy go kosmosem.

status:


Zróbmy KOSMOS na Puławskiej!

Niech ta mecząca spalinami i hałasem ulica stanie się choć odrobinę bardziej przyjazna mieszkańcom. Wzdłuż całego ursynowskiego odcinka Puławskiej, posiejemy kwiaty kosmosu czyli popularnej warszawianki. Dzięki temu, oprócz rzeki samochodów, będzie tu też coś, czym cieszyć będziemy oczy w drodze do szkoły, pracy czy na spotkanie.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.018090248108
szerokość geograficzna: 52.13206552502

Dzielnica

Ursynów


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Ulica Puławska w granicach dzielnicy Ursynów

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt dotyczy całego odcinka ulicy Puławskiej leżącego w granicach dzielnicy Ursynów czyli od ulicy Rzymowskiego do ulicy Kuropatwy.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z efektu zrealizowanego projektu korzystać będą wszyscy mieszkańcy Ursynowa zarówno ci zmotoryzowani jak i rowerzyści oraz piesi. Ma on więc charakter ogólnodostępny.


Pełny opis projektu

Kosmos na Puławskiej to pomysł na stworzenie rabat kwiatowych wzdłuż całego, ursynowskiego odcinka ulicy Puławskiej. W ramach projektu, w miejscach, w których dzisiaj rośnie trawa powstanie od kilkudzisięciu do kilkuset większych i mniejszych rabat z kwiatami kosmosu podwójnie pierzastego nazywanego popularnie warszawianką. Nasadzenia mają być tak intensywne by efekt był wyraźny a łany kosmosu stały wizytówką tej części miasta.

Dzięki zrealizowanemu projektowi w drodze do szkoły, do pracy czy na spotkanie będziemy mogli cieszyć oczy (a może nawet i nos!) kolorowymi kwiatami rodem z kosmosu ;-)Potrzebny będzie koordynator, który wspólnie z fachowcami z Zarządu Dróg Miejskich, Inspektorem odpowiedzialnym za zieleń miejską w dzielnicy oraz z Policją ustali, w których miejscach możliwe jest założenie rabat. Nie mogą one bowiem zasłaniać widoczności kierowcom oraz zagrażać bezpieczeństwu pieszych poruszających się po i w okolicach Puławskiej.

WAŻNE by w związku z planami budowy bus-pasa i drogi rowerowej przy ul. Puławskiej nasadzenia KOSMOSU wzięto JUŻ TERAZ pod uwagę.

Zakładamy, że na początku realizacji projektu wybranych zostanie od kilkudziesięcu do kilkuset miejsc, w których dzisiaj rośnie trawa a po stworzeniu rabat zakwitnie kosmos. Posieją je sami mieszkańcy i to oni będa doglądać kwiatów w przyszłości.

Te bardzo łatwe w uprawie kwiaty dorastają do wysokości 1 -1,20 m więc poza poprawą estetyki przestrzeni stanowić też będą rodzaj barwnego pasa zieleni oddzielającego pieszych od ulicy.

Kosmosy rozmnaża sie z nasion, które zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata. Nasiona łatwo zebrać samemu z przekwitłych kwiatów. Wysiewa się je pod koniec kwietnia i na początku maja od razu do gruntu. Kiełkują bardzo dobrze po 4-10 dniach.Ważnym założeniem projektu, poza estetyką, jest chęć aktywizacji lokalnej społeczności. przez włączenie mieszkańców domów i osiedli usytuowanych w pobliżu ulicy Puławskiej do wspólnej akcji zakładania i obsiewania kosmosem rabat kwiatowych. Poza stworzeniem przyjaznej przestrzeni akcja może więc też służyć integracji mieszkańców naszej dzielnicy.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Puławska w granicach Ursynowa nie jest ładna. Ale jest nam bardzo potrzebna bo na codzień dojeżdżamy nią do pracy, do szkoły, na zakupy czy na towarzyskiej spotkanie. Spędzamy tu codziennie od kilku do kilkudzisięciu minut (korki!) więc ten fragment publicznej przestrzeni powinien być nam choć odrobinę bardziej przyjazny.

Puławska przecina całą dzielnicę a spory jej fragment biegnie przez rejon nazywany Zielonym Ursynowem. Choćby to powinno nas zobowiązywać do dopuszczenia do Puławskiej elementów natury.

Kontakt z naturą zaś, co udowodnili w swoich badaniach naukowcy, to jeden z czynników warunkujących nasze poczucie szczęścia. Stąd pomysł na zieleń i kwiaty wzdłuż Puławskiej.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Kosztorys powstał z założeniem zaangażowania do pracy przy zakładaniu rabat lokalnych mieszkańców. Ale konieczne może się okazać dodatkowe zatrudnienie ekipy ogrodników.

Stąd ta pozycja w kosztorysie.1. Koszt opracowania planu nasadzeń, wyznaczenia miejsc pod rabaty 1 000 zł

(zakładamy, że urzędnicy włączą się w zadanie w ramach swoich obowiązków; wycena dotyczy więc kosztów materiałów oraz sporządzenia mapki przez grafika)

2. Koszt akcji społecznej 6 000 zł

(zatrudnienie osoby, która opracuje, zaplanuje i przeprowadzi akcje aktywizującą lokalnych mieszkańców do włączenia się w tworzenie rabat; wycena jest szacunkowa, dokonana na podstawie kosztorysów podobnych projektów przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe)

3. Przygotowanie ziemi pod wysiew nasion 50 000 zł

(praca firmy ogrodniczej - zdjęcie darni, spulchnienie gleby, ewentualne wzbogacenie jej ziemią ogrodową, koszty pracy ogrodników itp)

4. Koszt zakupu nasion kosmosu 3 000 zł

5. Koszt pracy koordynatora odpowiedzialnego za realizację zadania 6 000 zł

(honorarium obejmuje pracę oraz koszty koniecznych do wykonania telefonów oraz podróży niezbędnych do zrealizowania projektu)

6. Koszt promocji 6 000 zł

(zaprojektowanie, wydrukowanie i dystrybucja ulotki informującej o projekcie i zachęcającej do jego realizacji mieszkańców dzielnicyu Ursynów)
Całkowity koszt projektu: 72 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Utrzymanie rabat 3 000

Dosiewanie nasion 3 000


Całkowity koszt eksploatacji: 6 000,00 zł

Załączniki

  • KOSMOS na Pulawskiej prezentacja.pdf