Autor projektu - zmiany z 2016-03-13 17:29:06
Powrót do projektu

R-STACJA wielofunkcyjna stacja rowerowa

status:


R-STACJA to miejsce, w którym rowerzyści mogliby skorzystać z kompresora, kluczy rowerowych, wi-fi uzupełnić bidon woda ozonowaną, sprawdzić swoją pozycję na mapie szlaku, czy po prostu odpocząć.

R-STACJA może, ale nie musi być budowana od nowa - proponuję wyremontowanie i zaadoptowanie znanej Faleniczanom "video-budki" na rogu Zabawnej i Margerytki.


Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.213623285294
szerokość geograficzna: 52.16544523665

Dzielnica

Wawer


Charakter projektu

Lokalny , Wawer


Lokalizacja projektu

Róg Zabawnej i Margerytki w Falenicy. Lokalizacja zastępcza: Frenkla przy mini-parku.

Istotne informacje o lokalizacji

Video-budka ze względu na swój mały rozmiar nie ma uzasadnienia dla prowadzenia działalności komercyjnej. Tymczasem jest w w kluczowym miejscu Falenicy (blisko Angeliki) i na oczach mieszkańców popada w ruinę. Jeśli jednak video-budka ze względów prawnych będzie wykluczona - proponuję lokalizację zastępczą - przy ul. FRENKLA, przy tablicy informacyjnej dot. ścieżki rowerowej


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • sport
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

R-STACJA dostępna dla wszystkich - bezpłatnie.


Pełny opis projektu

R-STACJA - to propozycja uniwersalnej nazwy dla wszystkich tego typu stacji przeznaczonych dla rowerów. Tak jak kiedyś jeździło się na "CPN", tak teraz można umówić się przy R-STACJI. W Falenicy, lub wszystkich innych miejscach, które nazwę podchwycą.

Jeśli chodzi o funkcjonalność stacji rowerowej - to właściwie sama nazwa wszystko wyjaśnia. Ogólne korzyści dla mieszkańców są wielorakie - promocja zdrowego trybu życia, funkcje edukacyjne (mapa może nosić takie cechy), wartości socjalne itp. Rowery stają się modne i w wielu rozwiniętych miastach powoli zastępują samochody.

Jeśli chodzi o samą "video-budkę" - w tej chwili obserwujemy jak zapada się dach. Jest obklejona ogłoszeniami i brudem. Ponieważ jest zbyt mała na funkcje komercyjne - niechybnie stanie się pomnikiem zaniedbania.

R-STACJA - proponuję wymianę 2 okien na szyby wyklejone mapami rowerowymi z treścią historyczną i podświetlenie od wewnątrz. Do środka budki - nie będzie dostępu. Będzie się w niej krył mechanizm kompresora, ozonator wody, router wi-fi i podświetlenie szyb właśnie. Dookoła - proponuje kostkę Bauma na obszarze 15 metrów kw. i ławkę. Dodatkowa wartością może być monitoring z dwóch kamer - wpłynie to na bezpieczeństwo mieszkańców i samej R-STACJI

LOKALIZACJA ZASTĘPCZA - teren przylegający do ulicy Frenkla i mini-parku. Park jest własnością prywatną, ale pas pomiędzy już nie. Istnieje w tym miejscu nieco archaiczna mapa rowerowa. Ulica Frenkla jest częścią niebieskiego szlaku rowerowego. Jeden z projektów budżetu partycypacyjnego 2016 przewiduje instalację oświetlenia w tym miejscu. W lokalizacji zastępczej projekt jest uproszczony - ogranicza się do wiaty, utwardzenia gruntu, montażu kompresora z kluczami, podświetlanej tablicy z mapą i prostej studzienki. Gotowe zewnętrzne urządzenia do obsługi rowerów zainstalował np. Służewiecki Dom Kultury. Ale nie tylko: http://www.eratuszgdynia.pl/news/883 lub http://torun.wyborcza.pl/torun/1,48723,17725393,Samoobslugowy_serwis_rowerowy___w_Toruniu_beda_trzy.html
Uzasadnienie dla realizacji projektu

W okolicy nie ma żadnego miejsca, w którym można dopompować koło, uzupełnić wodę (kiedyś była ogólnodostępna studnia). Ale to przede wszystkim - wartości socjalne, edukacyjne i prozdrowotne. To także dobre publicity dla samej dzielnicy. Warto dodać, że trasa rowerowa jest naszym lokalnym skarbem i była ostatnio opisywana w prasie jako... najlepsza w Polsce. Stworzenie infrastruktury rowerowej wydaje się więc czymś zupełnie naturalnym.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Remont - wymiana drzwi i zastąpienie okien wyklejanymi szybami (w tym projekty map i logotypu R-STACJA); kostka Bauma 15m2; naprawa dachu; czyszczenie elewacji; elektryka, ławka: 20 000Sprzęt: oświetlenie, router, ozonator z hydroforem, kompresor, 2 kamery: 12 000Przykład realizacji w wersji uproszczonej: http://www.eratuszgdynia.pl/news/883KOSZT REMONTU BUDKI CAŁKOWICIE ZAMORTYZUJE SIĘ W OKRESIE KILKU LAT BEZPŁATNEGO UDOSTĘPNIENIA PRZEZ WŁAŚCICIELA.
Całkowity koszt projektu: 32 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Konserwacja, opłaty związane z WiFi i elektrycznością.


Całkowity koszt eksploatacji: 1 500,00 zł

Załączniki

  • v1.JPG
  • v2.JPG