WIEDZA to BEZPIECZEŃSTWO, czyli co robić w razie wypadku ipożaru - szkolenia dla dzieci i rodziców
Zajęcia mają być realizowane przez ekspertów: ratowników medycznych i strażaków.
Lokalizacja na mapie
długość geograficzna: 21.047819852829szerokość geograficzna: 52.328887756909
Dzielnica
Białołęka
Charakter projektu
Lokalny , Białołęka
Lokalizacja projektu
Szkoły podstawowe i przedszkola publiczne na terenie Zielonej BiałołękiIstotne informacje o lokalizacji
Klasyfikacja projektu
- zdrowie
Potencjalni odbiorcy projektu
- dzieci
- dorośli
- rodziny z dziećmi
Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Projekt jest skierowany jest do rodziców przedszkolaków oraz uczniów starszych klas szkół podstawowych na terenie Zielonej Białołęki. Informację o realizacji projektu będą umieszczane na stronach internetowych oraz na tablicach ogłoszeń szkół i przedszkoli oraz Urzędu Dzielnicy Białołęka dzięki czemu korzystać będą mogli z projektu wszyscy chętni.
Pełny opis projektu
Wychowanie młodego człowieka odpowiedzialnego za siebie i innych - to jedno z głównych zadań szkoły i każdego rodzica. Każdy z nas może być osobą poszkodowaną lub też przyczynić się do ratowania życia innemu człowiekowi. Żyjemy i przebywamy w dużych skupiskach ludności, w których nietrudno o sytuację zagrażające życiu i/lub o pożary. Dobrze byłoby, gdyby nasze dzieci oraz my dorośli znali podstawy udzielanie pierwszej pomocy i umieli zachować się w różnych sytuacjach zagrożenia. Wiedza to przede wszystkim spokojniejsza reakcja w sytuacji zagrożenia i większe prawdopodobieństwo zaangażowania się w udzielanie pomocy. Temu celowi służy opracowany dwugodzinny cykl szkoleń teoretycznych i praktycznych skierowany do dzieci i do ich rodziców. Program skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (np. starsze klasy szkoły podstawowej) oraz dla chętnych rodziców dzieci szkół podstawowych (niezależnie od wieku dzieci). Szkoleniami chcemy objąć również rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt będzie realizowany w ramach zajęć pozalekcyjnych. Pierwsza godzina to zajęcia teoretyczne. Druga godzina to zajęcia praktyczne m.in. z fantomem. W czasie ćwiczeń dzieci będą podzielone na grupy. Praca w małych grupach umożliwi naukę prawidłowego wykonywania oddechu ratowniczego i ucisku klatki piersiowej oraz innych zasad udzielania pierwszej pomocy. Szczególny nacisk chcemy położyć na zagrożenia pożarowe, te powstające w sytuacjach domowych, jak i w szkole.
Dla rodziców przewidziane są analogiczne spotkania dostosowane do poziomu odbiorców oraz możliwości i sposobu reakcji.
Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym planujemy specjalne szkolenia uwzględniające specyfikę zagrożeń życia i zdrowia małych dzieci i ich specyficznych zachowań.
Każdy uczeń po zakończeniu projektu każdy uczestnik szkolenia broszury z telefonami oraz z zasadami bezpieczeństwa, dyplom - certyfikat ukończenia szkolenia i drobny upominek gadget związany z tematem szkolenia.
W pierwszej edycji przewidujemy 3 szkoły podstawowe (po 6 klas) oraz 3 przedszkola publiczne.
Taki koszt działań został ujęty w kosztorysie projektu.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Uczeń po zakończonym projekcie będzie wiedział, że bezpieczeństwo jego i jego rówieśników w ogromnym stopniu zależy od niego samego. Jeżeli on będzie umiał udzielić pierwszej pomocy, to na pewno może to pomóc w uratowaniu zdrowia, a nawet życia kolegi lub koleżanki. Będzie wiedział jak zachować się w sytuacji wzniecenia lub zauważania pożaru. Uczeń będzie znał numery alarmowe. Projekt to tylko wskazówka jak należy postąpić w sytuacjach zagrożenia. Sugerowane będzie kontynuowanie tych działań w kolejnych latach, by wiedzę i umiejętności pogłębiać. Tylko utrwalanie, pogłębianie wiedzy ma sens. Nic nie jest ważniejsze od życia człowieka.
Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, szkolenia te to będzie dobra lekcja teorii i ćwiczeń z pierwszej pomocy w trudnych sytuacjach, które w przypadku małych dzieci zdarzają się stosunkowo często. To również poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a przede wszystkim lekcja prewencji tych sytuacji, poprzez właściwe zabezpieczenia i postawy.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
Budżetowanie projektu oparte jest na organizacji 18 szkoleń dla dzieci (3 szkoły po 6 oddziałów klasowych oraz 3 spotkania dla rodziców w tych szkołach oraz 3 spotkania dla rodziców w przedszkolach).
Wynagrodzenie instruktorów 48 godz. x 100 PLN = 9 600 PLN
Wynagrodzenie koordynatora projektu 24 x 250 PLN = 6 000 PLN
Materiały szkoleniowe (broszura) 720 szt x 3,5 zł = 2 520 PLN
Koszt materiałów jednorazowego użytku (na jedno szkolenie) 24 spotkań x 30 PLN = 720 PLN
Koszt materiałów jednorazowego użytku (na jednego uczestnika) 600 uczestników x 3 PLN = 1 800 PLN
Koszt dyplomu (certyfikatu) 600 uczestników x 1,5 PLN = 900 PLN
Koszt gadgetu (brelok z rękawiczkami i maseczka do sztucznego oddychania) 600 ucz. x 5 PLN = 3 000 PLN
Koszty promocji projektu:
Plakaty i ulotki dystrybuowane będą 3 krotnie w szkołach (18 placówek publicznych po 4 plakaty i 100 ulotek), 3 krotnie przedszkolach (11 placówek publicznych po 4 plakaty i 100 ulotek ), 6 krotnie ośrodkach kultury (3 placówki po 5 plakatów i 100 ulotek ) i 6 krotnie w Urzędzie Dzielnicy Białołęka.
Plakaty 500 szt.
Ulotki 12 000 szt.
Koszty projektu plakatu i ulotki – 1 500 zł
Koszt plakatów – 1 000 zł
Koszt ulotek – 1200 zł
SUMA: 28 240 PLN
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE