Koordynator w dzielnicy Wola - zmiany z 2017-02-06 11:19:06
Powrót do projektu

Nakarm dziecko zdrowiem

status: Zgłoszony


Projekt ma być akcją poszerzającą wiedzę na temat ogromnych korzyści zdrowotnych płynących z karmienia piersią.

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

cała dzielnica

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • rodziny z dziećmikobiety
  • w ciązy i po porodzie

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt ma za zadanie dotrzec do kobiet, ktore sa w ciazy lub wlasnie urodzily dziecko - nieistotne czy pierwsze czy kolejne - i zwiekszyc ich swiadomosc odnosnie korzysci dla zdrowia dziecka plynacych z karmienia piersia. Projekt bedzie skierowany do matek rodzacych w panstwowych szpitalach na Woli oraz uczestniczacych w szkole rodzenia oplacanej przez Urzad Miasta.


Pełny opis projektu

Karmienie piersią dziecka to najlepsza inwestycja w zdrowie jaką rodzic może wykonać. Nie ma na świecie drugiego takiego pokarmu (i nie jest nim na pewno mleko modyfikowane), który byłby tak dobrze dopasowany do potrzeb każdego dziecka, tak bogaty w przeciwciała, składniki mineralne, witaminy, białko i wszystko co dziecku potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jest najlepiej przyswajalne i trawione bez obciążania niedojrzałego układu trawiennego. Poza tym bliskość jaka dziecko otrzymuje podczas karmienia wpływa bardzo pozytywnie na rozwój jego układu nerwowego. Karmienie wyłącznie piersią przez kilka miesięcy zmniejsza ryzyko wielu chorób czy zespołu nagłej śmierci niemowląt. Dlatego tak ważne jest promowanie naturalnego karmienia wśród matek i ojców (by z pełną świadomością korzyści płynących z karmienia piersią wspierali swoje zony/partnerki). Plan projektu przewiduje zlecenie do opracowania, złożenie graficzne i wydruk ulotek informacyjnych (ok 10 stron wielkości zeszytu). Ulotki te będą przekazywane mamom podczas szkół rodzenia sponsorowanych przez Miasto Warszawa i w szpitalu położniczym po porodzie. Ulotka będzie zawierać tak jak podano w załączniku mało rozpowszechnione ciekawe informacje i statystyki dotyczące pozytywnego wpływu karmienia piersią na zdrowie dziecka (np. o tym, że w mleku kobiecym znajdują się składniki, które zwalczają 40 rodzajów komórek rakowych). W załączeniu do projektu przykładowe informacje, które można zawrzeć w ulotce.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Karmienie piersią ma mnóstwo wymiernych korzyści dla zdrowia, gdyż mleko matki zawiera ponad 200 różnych przeciwciał i niszczy komórki ponad 40 rodzajów nowotworów. Nie ma takiego lekarstwa ani substancji, którą można by zakupić za dowolną sumę pieniędzy, która byłaby tak samo korzystna dla dziecka i miała podobny skład. A mleko matki jest dostępne "za darmo", jest pod ręką. To ważne by promować karmienie piersią nie tylko przez 2-3 miesiące, ale w miarę możliwości przynajmniej do końca urlopu macierzyńskiego. Inwestycja w zdrowie dziecka się zwróci później w mniejszej ilości chorób, oraz w mniejszej ilości L4 branych na opiekę nad dzieckiem.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Opracowanie tresci ulotki - konsultacja ze specjalistka w tym zakresie -> 200 zl

Zlozenie graficzne ulotki -> 200 zl

Druk ulotek (10 stron kazda, zszyta w formie zeszytu B5) - liczba 10.000 sztuk - w 2016 r. urodzilo sie ok 8 tys dzieci na Woli, do tego doliczam 2000 szt dla rodzicow na szkołach rodzenia. -> 10.000 zł


Całkowity koszt projektu: 10 400,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • karmienie piersia.docx