Koordynator w Dzielnicy Śródmieście - zmiany z 2017-06-09 11:46:09
Powrót do projektu

Psi Plac Zabaw Powiśle

status: Zgłoszony


Chcielibyśmy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla psów mieszkających na Powiślu, ponieważ skwery i parki dzielnicy sąsiadują z ruchliwymi ulicami, co stwarza zagrożenie dla naszych pupili. Plac Zabaw miałby ok. 800 m kw (20x40m) i mieściłby się na skwerze Kptkpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny". Zostałby wyposażony w ujęcie wody oraz sprzęty do zabaw i treningów.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0220223665237
szerokość geograficzna: 52.2423867349866

Dzielnica

Śródmieście


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Skwer w pasie zielonym nad Wisłą (Skwer Kptkpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny")

Istotne informacje o lokalizacji

Umieszczenie Psiego Placu Zabaw na Skwerze w tym miejscu, wykorzystałoby jego potencjał lokalizacyjny (przy przystankach 105, 127 i 118, niedaleko metra i linii tramwajowej łączącej Pragę z Wolą) oraz ożywiło ten teren. Drzewostan zastany w parku dawałby cień niezbędny zwierzętom szczególnie latem.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • seniorzy
  • zwierzęta

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Przestrzeń ogólnodostępna dla właścicieli psów. Otwarte całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wejście o szerokości umożliwiającej wjazd na wózku dla osób niepełnosprawnych. Dzieci powinny być pod opieką osób dorosłych.


Pełny opis projektu

Chcielibyśmy stworzyć przyjazną i bezpieczną przestrzeń do zabawy i treningów dla psów mieszkających na Powiślu i w okolicy.

Wszystkie skwery i parki dzielnicy sąsiadują z ruchliwymi ulicami, co stwarza zagrożenie dla naszych pupili. Uważamy, że miejsce wydzielone specjalnie dla psów, gdzie będą mogły się swobodnie wybiegać i bawić, poprawi bezpieczeństwo także dla użytkowników przestrzeni miejskiej nieposiadających psów i doprowadzi do załagodzenia odwiecznego konfliktu o to, kto i jak może korzystać z przestrzeni publicznej. Psy biegające bez smyczy i kagańca, nawet jeśli wg. opiekunów nie stanowią zagrożenia, mogą przestraszyć tych, którzy zostali przez nie kiedykolwiek skrzywdzeni. Bywa, że przewrócą dziecko czy starszą osobę. Dużo rozmawiamy także z seniorami-opiekunami i osobami niepełnosprawnymi, które nie mają tyle siły i możliwości, aby bez problemu kontrolować swoich pupili, a chcieliby móc spuścić swoich podopiecznych ze smyczy Nie robią tego jednak z obawy, że pies ucieknie lub wpadnie pod samochód. A do Ogrodu Krasińskich jest im po prostu za daleko.

Psi Plac Zabaw miałby 800 m kw, byłby czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. Furtki prowadzące na teren powinny być zamykane na klamki, ale bez zamków. Chcielibyśmy, aby był dostępny dla wszystkich mieszkańców z psami (również dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach). Chcielibyśmy, aby plac był wyposażony w ujęcie wody, kosze na odchody, sprzęty do agility (tunele, płotki, pochylnie) oraz inne atrakcje do obwąchiwania dla piesków. Właściciele psów byliby zobowiązani do sprzątania po zwierzętach, dbania o przestrzeń i przestrzegania regulaminu wybiegu.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Na Powiślu mieszkają tysiące psów. Najbliższy psi plac zabaw znajduje się w Ogrodzie Krasińskich (dystans ok. 2 km). Jest to lokalizacja, której nie są w stanie codziennie osiągnąć osoby pracujące zawodowo, starsze osoby z psami mieszkające w naszej dzielnicy. Żaden z powiślańskich parków nie jest ogrodzony. Nasza dzielnica potrzebuje bezpiecznej przestrzeni dla psów, gdzie mogłyby się poznać, bawić i wybiegać, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla przechodniów. Podobne realizacje są bardzo dobrze oceniane przez mieszkańców Warszawy i innych miast.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

240000 PLN (na podstawie informacji z https://twojbudzet.um.warszawa.pl/ile_kosztuje_miasto_wiecej)

Doprowadzenie wody, 1 kranik

Oświetlenie: co najmniej 4 latarnie, jeśli plac zostanie umiejscowiony w nieoświetlonej części parku

Sprzęty do zabawy (3 rozmiary tuneli, 2 rozmiary pochylni, mostek, płotki z regulowaną wysokością poprzeczek, obręcze do przeskakiwania)

Kosze na psie odchody z dyspenserami torebek: co najmniej 4

Ławka pod wiatą dla opiekunów zwierząt: co najmniej 2

Zasianie trawy o odpowiednim dla takiego założenia gatunku (gęsta i mocna, wysiana odpowiednio wcześnie, aby się dobrze rozrosła i ukorzeniła)

Plac zabaw bez wygrodzeń, jedynie od strony ulicy ażurowe, roślinne nasadzenia.


Całkowity koszt projektu: 240 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Rocznie ok. 3000 PLN

Koszt oświetlenia

Konserwacja kranu, jeśli nastąpi usterka.

Naprawy sprzętów jeśli nastąpi usterka.

Wybieranie nieczystości z koszy: 2 razy w tygodniu

Dostarczanie torebek na odchody: 2 razy w tygodniu


Całkowity koszt eksploatacji: 3 000,00 zł

Załączniki

  • PPZP proponowana lokalizacja.jpg