Koordynator w Dzielnicy Włochy - zmiany z 2017-02-02 10:22:02
Powrót do projektu

Pierwsza taka fontanna we Włochach

status: Zgłoszony


Fontanna z dyszami strumieniowymi, uformowana w linii prostej, tworząca falującą ścianę wody. Podłoże fontanny wraz z pasem otaczającym wydłużoną nieckę utwardzoną trwałymi płytami. Całość odgrodzona od pasa drogowego kwitnącymi przez większa część lata krzewami.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9131354093551649131354093552
szerokość geograficzna: 52.209865009036782098650090368

Dzielnica

Włochy


Charakter projektu

Lokalny , Włochy


Lokalizacja projektu

Skwer otoczony ulicami Dźwigowa, Globusowa, Nike

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • rodziny z dziećmi
  • wszyscy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Fontanna umiejscowiona na skwerze ogólnodostępnym, znajdującym się w okolicach stawów Koziorożca oraz skweru miejskiego. Teren nieogrodzony, dostępny dla wszystkich mieszkańców Włoch i osób odwiedzających zamykający się w trójkącie ulic Nike, Dźwigowa , Globusowa. Obiekt widoczny z ciągu komunikacyjnego Ulic Dźwigowa, Globusowa oraz ulic przecinających Wałowicka, Zdobnicza. Placyk z fontanną dostępny 7 dni w tygodniu 24 h na dobę.


Pełny opis projektu

Koncepcja polega na zagospodarowaniu ogólnodostępnego placu miejskiego poprzez budowę i instalację fontanny oraz rewitalizację przyległej zieleni.

Projekt:

Przygotowanie projektu wykonawczego zgodnie z założeniami niniejszej koncepcji.

Strumienie wodne:

Podłużny kształt fontanny ułożony równolegle do ulicy Dźwigowej w postaci 5 - 6 większych dysz pozwalających na wyrzut wody na wysokość około 2,5m regulowanych tak, aby tworzyły zmieniającą się falę. Dodatkowo należy zamontować urządzenia tak aby woda krążyła w obiegu zamkniętym w celu obniżenia kosztów eksploatacji.

Media:

Doprowadzenie potrzebnych mediów (prąd, woda). Pomieszczenie sterownicze (pompy, filtry, przyłącza) umieszczone w studzience. Urządzenia potrzebne do stworzenia ekologicznego obiegu zamkniętego.

Podłoże:

Niecka wydłużonej fontanny i najbliższe jej otoczenie utwardzone, wyłożone trwałym kamieniem np. granitowym w taki sposób aby możliwe było brodzenie po nawierzchni.

Otoczenie:

Fontanna otoczona zielenią. Od pasa drogowego odgrodzona kwitnącymi długo krzewami, nie wymagającymi szczególnej pielęgnacji np. Hortensje, pięciorniki, róże rabatowe, tawuły…. Dobór roślin winien zapewnić kwitnienie przez całe lato.

Fontanna pracuje w sezonie od godziny 6:00 do 2 godzin po zmroku 7 dni w tygodniu. Ewentualnie należy zamontować podświetlenie w postaci reflektorów energooszczędnych np. typu LED.
Uzasadnienie dla realizacji projektu

Propozycja budowy takiej fontanny wynika z braku podobnej infrastruktury w okolicy. Pozwoli na uatrakcyjnienie i lepsze zagospodarowanie terenu położonego blisko kompleksu stawów Koziorożca i Parku Kombatantów.

Inwestycja wpłynie na poprawę wizerunku Włoch i wpisuje się w charakter Miasta – Ogrodu. Fontanna w kształcie kurtyny wodnej będzie oczyszczała powietrze w rejonie dużego natężenia ruchu drogowego oraz ochładzała w upalne dni, poprawiając wilgotność powietrza. Ponadto szum wody dodatkowo wpływać będzie korzystnie na psychikę mieszkańców odwiedzających to miejsce, tworząc specyficzny nastrój ukojenia. Projekt wpisuje się w obecne oczekiwania społeczne mieszkańców Włoch. Potwierdza to także badanie ankietowe z 2015 roku na temat tworzenia skwerów miejskich.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Projekt wykonawczy: 10 000 zł

2. Przyłącza 15 000 zł

3. Fontanna (dysze, pompy, filtry) 95 000 zł

4. Utwardzone podłoże fontanny 25 000 zł

5. Rewitalizacja zieleni 5 000 zł


Całkowity koszt projektu: 150 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszty sprzątania 3 000 zł

Media 8 000 zł

Konserwacja i serwis 5 000 zł

Pielęgnacja zieleni 2 000 zł


Całkowity koszt eksploatacji: 18 000,00 zł

Załączniki