Autor projektu - zmiany z 2017-03-20 10:16:20
Powrót do projektu

Przewijak plenerowy

status: Zgłoszony


Publiczny bezpłatny przewijak z zadaszeniem i siedziskiem, umożliwiający przebranie i nakarmienie małego dziecka podczas spaceru.

Dzielnica

Praga-Północ


Charakter projektu

Lokalny , Praga-Północ


Lokalizacja projektu

Podczas rodzinnych spacerów : na ścieżce pieszo-rowerowej nad Wisłą w pobliżu istniejących placów zabaw oraz na terenach zielonych Pragi

Istotne informacje o lokalizacji

2 lokalizacje nad Wisłą: przy Plaży Rusałka i przewijaki w Parku Praskim: przy placu zabaw na wysokości Ratuszowej, w Parku Praskimi od strony Wisły, na Placu Hallera i na Skwerze Płk. Antoniego Władysława Żurowskiego


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Jest to urządzenie publiczne, całoroczne (głównie w porach cieplejszych), ogólnodostępne, 24 godziny na dobę, o każdej porze roku - podobnie jak ławki miejskie lub siłownie na wolnym powietrzu.


Pełny opis projektu

Plenerowy przewijak jest miejscem umożliwiającym bezpieczne, komfortowe, dyskretne i nieprzeszkadzające innym przewinięcie, przebranie oraz nakarmienie dziecka podczas spaceru. Wyposażony jest w: pasy bezpieczeństwa, kosz na śmieci, dodatkową półeczkę, haczyk, daszek i siedzisko. Konstrukcja przewijaka może być drewniana lub metalowa z elementami z tworzywa, bezpiecznie zakotwiczona w podłożu. Nakładka na przewijak może być wykonana z twardego tworzywa sztucznego, co ułatwi jego konserwację i utrzymanie w czystości, w tym samodzielne wytarcie zabrudzeń (np. mokrą chusteczką czy pieluchą tetrową), kiedy chcemy przewinąć malucha.

Powierzchnia przewijaka jest umieszczona na odpowiedniej wysokości, co pozwala wygodnie i w czystości przewinąć dziecko. Dodatkowo jest odpowiednio wyprofilowana oraz wyposażona w pasy zabezpieczające, co daje możliwość stabilnego ułożenia dziecka. Nie jest to możliwe, kiedy przewijamy je na przykład na ławce. Powierzchnia nie musi być miękka, każdy rodzic nosi przy sobie zazwyczaj kocyk czy podkład, który może rozłożyć na przewijaku.

Dzięki zadaszeniu z przewijaka można korzystać również w czasie niepogody, o każdej porze roku.

W przewijaku jest też przewidziane miejsce na odłożenie potrzebnych środków higienicznych: pieluszki, chusteczek, kremów, zapasowych ubranek etc. Dodatkowa półeczka i zamontowany haczyk umożliwia odłożenie lub zawieszenie torby, w której każdy rodzic nosi zawsze wiele potrzebnych dla dziecka rzeczy.

W trosce o środowisko i wygodę rodziców przewijak ma zainstalowany zamykany kosz na śmieci, który pozwala na wyrzucenie zużytych pieluch i innych nieczystości.

Siedzisko zintegrowane z przewijakiem to miejsce, gdzie można wygodnie usiąść i bezpiecznie nakarmić malucha, zarówno karmiąc piersią, jak i butelką czy słoiczkiem.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Każdy rodzic, wybierając się na spacer z małym dzieckiem, prędzej czy później będzie musiał je przewinąć. Jakie mamy możliwości? Publiczne toalety z przewijakimi można policzyć na palcach jednej ręki. Ławki w parku? Są zbyt wąskie, trudno na nich utrzymać dziecko. Przewijanie na ziemi? Zimno, mokro, często brudno, niewygodnie. Dlatego ogólnodostępny zadaszony przewijak to wybawienie dla rodziców małych dzieci, którzy chcą się z nimi wybrać na przechadzkę albo wycieczkę rowerową. Można z niego korzystać bezpłatnie, bez względu na porę roku i pogodę, a jego umiejscowienie sprawia, że przebywanie na świeżym powietrzu i rodzinny spacer jest jeszcze bardziej atrakcyjne dla warszawskich rodzin.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Projekt przewijaka - 5 tys. zł

Konstrukcja drewniana/metalowa z mocowaniem - 2 3 tys. zł

Siedzisko - 1 tys. zł

Kosz - 200 zł

Nakładka na przewijak z pasami zabezpieczającymi - 800 zł

Tabliczka budżetu partycypacyjnego - 200 zł


Całkowity koszt projektu: 20 00025 800,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Mycie nakładu na przewijak wodą pod ciśnieniem (co najmniej raz w miesiącumiesiąc) - 120 1000 zł rocznie

Konserwacja - 200 500 zł rocznie


Całkowity koszt eksploatacji: 1 2806 000,00 zł

Załączniki

  • Przewijanie_dzieci_w_plenerze.docx