Autor projektu - zmiany z 2017-01-19 14:18:19
Powrót do projektu

Z książką w nowoczesność

status: Zgłoszony


Głównym celem projektu jest zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 110, mieszczących się przy ulicy Abrahama 10.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.086582162133710865821621337
szerokość geograficzna: 52.227376347046062273763470461

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny , Praga-Południe


Lokalizacja projektu

ul. Abrahama 10

Istotne informacje o lokalizacji

Biblioteka znajduje się w publicznym budynku o charakterze oświatowym, w którym mieści się Gimnazjum nr 27 im. Orląt Lwowskich oraz Przedszkole nr 198. W najbliższym otoczeniu biblioteki znajduje się także Park nad Balatonem (jeziorko, plac zabaw), Basen „Wodnik” oraz Klub Kultury Gocław. W odległości ok. 100 m. usytuowany jest przystanek ZTM „Os. Orlik”, zapewniający mieszkańcom Gocławia doskonały dojazd do omawianej lokalizacji.


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • kultura

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Wypożyczalnia od niemal 30 lat służy wszystkim mieszkańcom Pragi Południe. Jest otwarta od poniedziałku do piątku po 5 godzin dziennie, zarówno w godzinach porannych jak i wieczornych. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy. Księgozbiór liczy obecnie około 25000 woluminów i dostosowany jest do każdej grupy wiekowej. Na terenie wypożyczalni działa również czytelnia, która oferuje 9 tytułów prasowych oraz 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. W czytelni prowadzone są również zajęcia edukacyjno-kulturalne dla grup zorganizowanych (przedszkola, szkoły) takie jak lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami etc. Realizacja projektu w żaden sposób nie ograniczy dostępności do biblioteki i czytelni.


Pełny opis projektu

Głównym celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom Pragi Południe bezpłatnego dostępu do nowości książkowych, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych oraz uzupełnienie oferty lektur obowiązkowych dla młodzieży szkolnej. W związku ze zmieniającymi się kanonami lektur szkolnych dostęp ten bywa mocno ograniczony, dlatego też biblioteka pragnie zadbać zarówno o nowości wydawnicze jak i ksiązki potrzebne do pracy uczniom praskich szkół. Realizacja projektu z całą pewnością wesprze działania biblioteki mające na celu promocje czytelnictwa i bibliotek w społeczeństwach lokalnych.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Wg wielu specjalistycznych badań sondażowych czytelnictwo w Polsce - zarówno wśród dzieci jak i dorosłych - systematycznie spada. Powinnością współczesnych bibliotek jest więc nie tylko oferowanie wolnego i swobodnego dostępu do książek, ale również promowanie czytelnictwa i pozyskiwanie nowych czytelników. Żeby to osiągnąć, biblioteki powinny poznawać zainteresowania czytelników, śledzić trendy na rynku księgarskim i poszerzać swoją ofertę książkową, edukacyjną i literacką. Dla wielu osób książki w dzisiejszych czasach stały się niedostępnym luksusem, zwłaszcza dla młodych, wielodzietnych rodzin oraz seniorów. Rolą biblioteki jest zapewnienie otwartego, bezpłatnego dostępu do zarówno do literatury klasycznej jak i współczesnej.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Zakup książek dla dzieci i młodzieży - 6000 zł

Zakup książek dla dorosłych - 6000 zł


Całkowity koszt projektu: 12 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki